Не го сравнявайте с връстниците му, но вижте основните параметри на развитие
Снимка: Getty
До тригодишна възраст е много важно да научите детето на умения за самообслужване: само да се облича и съблича, да си мие ръце, да ползва гърне, да си мие зъби и още ....
Да се облича и мие
Това умение ще осигури на хлапето в бъдеще не само способността му да се грижи за себе си, но и ще му помогне да придобие опит във вземането на решения, ученето на много нови неща, включително за себе си и света около него.
„Въпреки това, не оказвайте натиск върху детето. Основната задача е да отгледате здрав и щастлив човек“, напомня педиатърът Екатерина Юриева
Снимка: Getty
Как да помогнете
В процеса на усвояване на умения за самообслужване използвайте игрови практики. Например, когато обличате панталона или чорапогащите, се опитайте да му обясните, че крачетата му са коли, които ще се пъхат в тъмните тунели.
Когато закопчавате копчетата – всъщност „ги криете в къщички“.
Измислете моменти за игра за всеки тип облекло. Така за детето ще бъде по-лесно да се облича и по-интересно да го направи само.
Да се храни с лъжица
Едно от първите умения на детето е да държи лъжица и да я използва. Много детски градини не приемат деца, които не знаят как да се хранят самостоятелно.
Започнете „работата“ с лъжицата, когато то навърши година или малко по-късно. Първо нека за да свикне да я държи и движи. След това да уцели устата си и да занесе храната до нея, без да я изсипе „по пътя“.
Няма да се получи веднага. Пригответе се да цапа и себе си, и наоколо. Помагайте му, хвалете го за всяко желание да се справя само.
Снимка: Getty
Как да помогнете
Изберете ярки съдове със снимки или картинки на любимите му герои на дъното. Нека детето се опита да яде достатъчно, за да види кой е на снимката.
Започнете да тренирате сутрин, когато то се е наспало и е в добро настроение.
Снимка: Getty
Да ползва гърне
Раздялата с памперса облекчава живота на майката, а е важно умение и за детето.
Малко хора знаят, но то е пряко свързано с развитието на саморегулацията, социализацията и самочувствието. То кара детето да се чувства пораснало и да усеща тялото си.
Как да помогнете
За начало запознайте детето с гърнето и обяснете, че това не е играчка, кажете му защо е необходимо. Запознайте го по игрив начин с „детската тоалетна“ и какво се прави в нея.
Заедно гледайте анимационни филмчета и книжки, в които животните също правят това на определено място.
Не се отчайвайте – усвояването на този навик може да отнеме от 2-3 седмици, а понякога и половин година.
Търпението на родителите е от ключово значение.
Раздяла с биберона
След определена възраст биберонът-залъгалка става пречка за правилното развитие на захапката. Ако се използва две години, повече от 6 часа, в 95% от случаите води до отворена захапка. Затова е добре да стимулираме навременната раздяла със залъгалката.
Но не мислете, че всеки биберон е лош. Сега повечето са предимно ортопедични. И ако малчуганът използва залъгалката само за заспиване, няма от какво да се страхувате. Но до 2,5-годишна възраст е желателно плавно и постепенно да откажете детето от биберона.
Снимка: Getty
Как да помогнете
Опитайте с елементи на игра. Първо разказвайте, обяснявайте, после действайте – но заедно. Може да занесете залъгалката в зоологическата градина на новородено мече или зайче.
Или кажете на детето си, че има фея, която разменя биберона на порасналите вече деца за играчки.
Заведете хлапето в магазина – нека само си избере какво иска да получи от феята в замяна на залъгалка. И вечер слагайте биберона му под възглавницата.
Да си мие зъбите
Редовното миене на зъбите е необходимо не само за хигиената и на профилактиката на кариесите, но е полезно и за артикулационния апарат. Това умение често се подценява.
Снимка: Getty
Как да помогнем
Много родителите се сблъскват с гневния протест от страна на детето и отказ само да си мие зъбите. Факт е, че то все още не е напълно наясно колко е важен този хигиеничен процес.
Купете на детето си ярко оцветена четка за зъби и паста за зъби с плодов вкус, подходящи за възрастта му.
Гледайте заедно анимационни филмчета, които ще го вдъхновят.
Обсъдете колко мръсни са били зъбите на зайчето, на мечето или на друг анимационен герой. И след като ги измива и търка старателно с четката, те стават блестящи и чисти.
След това поканете детето да вземе четката и повторете процеса на любимите му герои.
Да говори с изречения
Умението да говори, да изразява желания, нужди, неудовлетвореност, както и умението за самообслужване са много съществени на само за детето, но и за възрастните.
Правилната реч отразява умствените способности на човека, неговото образование, интереси, цялата му личност.
Способността да рецитира четиристишие наизуст формира не само паметта на детето (което, разбира се, също е важно).
Запомнянето на стихотворения развива образното мислене, увеличава активния речников запас, фонематичния слух (разграничаване на звуците в една дума), формира чувство за език, помага му да разбере как думите се съчетават, за да може да общува.
На 3 години детето трябва да знае около 1300-1500 думи. Повечето от тях са съществителни и глаголи, но на тази възраст също е много важно да може да съставя изречения от тях (5-8 думи). Също така е важно да може да каже своето име, пол и възраст.
Снимка: Getty
Как да помогнете
Разширете речниковия запас на детето си чрез четене на книги, гледане на анимационни филми, ежедневно произнасяне на изречения и кратки стихчета. Това ще научи детето да говори по-добре и да запомня повече информация.
Научете го да използва различни форми на реч - от диалог и песни до описание на нещо конкретно.
Дайте му време да говори, докато се разхожда.
Задавайте възможно най-много въпроси, научете го да отговаря подробно.
Помагайте, подсказвайте, ако му е трудно да отговори.
И не забравяйте да възнаградите успеха му.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари